Home / Fixed Inductors / AWCS002317158N2G00
AWCS002317158N2G00
Chilisin Electronics
Product No:
AWCS002317158N2G00
Package:
0805
Features -
Q @ Freq 50 @ 1GHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 8.2 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.093" L x 0.068" W (2.35mm x 1.73mm)
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant 4.7GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz