Home / Fixed Inductors / AWCS003728226N8J00
AWCS003728226N8J00
Chilisin Electronics
Product No:
AWCS003728226N8J00
Package:
1210
Features -
Q @ Freq 30 @ 300MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 6.8 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.146" L x 0.110" W (3.70mm x 2.80mm)
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Current Rating (Amps) 1 A
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 5.5GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz