Home / Fixed Inductors / AWCS00372822R82J00
AWCS00372822R82J00
Chilisin Electronics
Product No:
AWCS00372822R82J00
Package:
1210
Features -
Q @ Freq 45 @ 150MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 820 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.146" L x 0.110" W (3.70mm x 2.80mm)
DC Resistance (DCR) 1.82Ohm Max
Current Rating (Amps) 400 mA
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 420MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 35 MHz