Home / Fixed Inductors / AWHH001611085N6J00
AWHH001611085N6J00
Chilisin Electronics
Product No:
AWHH001611085N6J00
Features -
Q @ Freq 35 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 5.6 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.043" W (1.60mm x 1.10mm)
DC Resistance (DCR) 42mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.7 A
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 6.6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz