Home / Fixed Inductors / AWHH001611086N0H00
AWHH001611086N0H00
Chilisin Electronics
Product No:
AWHH001611086N0H00
Features -
Q @ Freq 49 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 6 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.043" W (1.60mm x 1.10mm)
DC Resistance (DCR) 42mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.7 A
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz