Home / Fixed Inductors / AWHP001107066N2G00
AWHP001107066N2G00
Chilisin Electronics
Product No:
AWHP001107066N2G00
Features -
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 6.2 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 5.8GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz