Home / Fixed Inductors / AWVC002016121R0M00
AWVC002016121R0M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVC002016121R0M00
Package:
0806
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 83mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.049" (1.25mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.7A
Inductance Frequency - Test 1 MHz