Home / Fixed Inductors / AWVC004040181R2T00
AWVC004040181R2T00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVC004040181R2T00
Package:
1616
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 27mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.2 A
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz