Home / Fixed Inductors / AWVC005050406R8M00
AWVC005050406R8M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVC005050406R8M00
Package:
2020
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2020 (5050 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.7 A
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2020
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz