Home / Fixed Inductors / AWVF002520121R0M00
AWVF002520121R0M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVF002520121R0M00
Package:
1008
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm
Current Rating (Amps) 2.4 A
Height - Seated (Max) 0.049" (1.25mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 1 MHz