Home / Fixed Inductors / AWVF00303015101M00
AWVF00303015101M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVF00303015101M00
Package:
1212
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 2.7Ohm
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 360mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz