Home / Fixed Inductors / AWVH00201610100TH1
AWVH00201610100TH1
Chilisin Electronics
Product No:
AWVH00201610100TH1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0806
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series AWVH
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±30%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm
Current Rating (Amps) 380 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 550mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz