Home / Fixed Inductors / AWVH002016103R3MH1
AWVH002016103R3MH1
Chilisin Electronics
Product No:
AWVH002016103R3MH1
Package:
0806
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 380mOhm
Current Rating (Amps) 800 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 940mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz