Home / Fixed Inductors / AWVH002520101R0TH1
AWVH002520101R0TH1
Chilisin Electronics
Product No:
AWVH002520101R0TH1
Package:
1008
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±30%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 80mOhm
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz