Home / Fixed Inductors / AWVI003225223R3JH0
AWVI003225223R3JH0
Chilisin Electronics
Product No:
AWVI003225223R3JH0
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1210
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series AWVI
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq 10 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Current Rating (Amps) 770 mA
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 45MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz