Home / Fixed Inductors / AWVS004040121R0T00
AWVS004040121R0T00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS004040121R0T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1616
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series AWVS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 48mOhm
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz