Home / Fixed Inductors / AWVS00404012470M00
AWVS00404012470M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS00404012470M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 47 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 930mOhm
Current Rating (Amps) 450 mA
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 310mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz