Home / Fixed Inductors / AWVS00404018121T00
AWVS00404018121T00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS00404018121T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 120 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.6Ohm
Current Rating (Amps) 320 mA
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 340mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz