Home / Fixed Inductors / AWVS004040182R3M00
AWVS004040182R3M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS004040182R3M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.3 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Current Rating (Amps) 2.2 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz