Home / Fixed Inductors / AWVS006060202R2M00
AWVS006060202R2M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS006060202R2M00
Package:
2424
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 34mOhm
Current Rating (Amps) 2.8 A
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz