Home / Fixed Inductors / AWVS008080404R7TL1
AWVS008080404R7TL1
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS008080404R7TL1
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 22mOhm
Current Rating (Amps) 4.4 A
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 3131
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz