Home / Fixed Inductors / AWVT003030121R0M00
AWVT003030121R0M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVT003030121R0M00
Package:
1212
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Current Rating (Amps) 2.7 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.79A
Inductance Frequency - Test 1 MHz