Home / Fixed Inductors / AWVT004040121R5T00
AWVT004040121R5T00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVT004040121R5T00
Package:
1616
Shielding Unshielded
Tolerance ±30%
Inductance 1.5 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 51mOhm
Current Rating (Amps) 2.2 A
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz