Home / Fixed Inductors / AWVT004040126R8M00
AWVT004040126R8M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVT004040126R8M00
Package:
1616
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 135mOhm
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 950mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz