Home / Ceramic Capacitors / AY2221K29Y5SS63L7
AY2221K29Y5SS63L7
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
AY2221K29Y5SS63L7
Description:
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series AY2
Package Bulk
Ratings AEC-Q200, X1, Y2
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 220 pF
Applications Safety, Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 440VAC
Size / Dimension 0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C