
American Zettler
Product No:
AZ2100-1A-12DEF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2135
2.2135
10
2.0729
20.729
25
1.84224
46.056
50
1.75009
87.5045
100
1.658035
165.8035
250
1.473792
368.448
500
1.38168
690.84
1000
1.289568
1289.568
5000
1.243512
6217.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | American Zettler |
| Series | - |
| Package | Box |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 77.4 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 155 Ohms |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Switching Voltage | 277VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Base Product Number | AZ2100-1A |
| Must Operate Voltage | 9 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 40 A |