
American Zettler
Product No:
AZ2100-1CE-5DEF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 5V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1065
3.1065
10
2.9146
29.146
25
2.59084
64.771
40
2.461212
98.44848
80
2.331538
186.52304
240
2.072501
497.40024
480
1.942988
932.63424
960
1.813455
1740.9168
5040
1.748684
8813.36736
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | American Zettler |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 185.2 mA |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 27 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 300VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Base Product Number | AZ2100-1C |
| Must Operate Voltage | 3.75 VDC |
| Must Release Voltage | 0.5 VDC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Contact Rating (Current) | 40 A |