
American Zettler
Product No:
AZ2150-1CE-24DEF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.268
3.268
10
3.06565
30.6565
25
2.72498
68.1245
40
2.58875
103.55
80
2.452425
196.194
240
2.179974
523.19376
440
2.043735
899.2434
960
1.907486
1831.18656
4920
1.839362
9049.66104
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | American Zettler |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 36.4 mA |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 12 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 660 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 300VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | AZ2150-1C |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Contact Rating (Current) | 40 A |