
American Zettler
Product No:
AZ2280-1A-240AEF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 240V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.332
4.332
10
4.0584
40.584
25
3.60772
90.193
40
3.427362
137.09448
80
3.246986
259.75888
240
2.886176
692.68224
440
2.70579
1190.5476
960
2.525404
2424.38784
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | American Zettler |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 17.8 mA |
| Coil Voltage | 240VAC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 13.49 kOhms |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Switching Voltage | 277VAC, 28VDC - Max |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187"/0.250" |
| Base Product Number | AZ2280-1A |
| Must Operate Voltage | 187 VAC |
| Must Release Voltage | 48 VAC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 60°C |
| Contact Rating (Current) | 40 A |