
American Zettler
Product No:
AZ2280-1A-24AEF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 24V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.6385
3.6385
10
3.41145
34.1145
25
3.03202
75.8005
40
2.8804
115.216
80
2.728875
218.31
240
2.425626
582.15024
440
2.274015
1000.5666
960
2.122424
2037.52704
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | American Zettler |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 240 mA |
| Coil Voltage | 24VAC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 100 Ohms |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Switching Voltage | 277VAC, 28VDC - Max |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187"/0.250" |
| Base Product Number | AZ2280-1A |
| Must Operate Voltage | 20.4 VAC |
| Must Release Voltage | 4.8 VAC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 60°C |
| Contact Rating (Current) | 40 A |