
American Zettler
Product No:
AZ2850-2A-12DE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY SOLAR DPST 40A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.975
9.975
20
9.348
186.96
40
7.893788
315.75152
80
7.4784
598.272
240
6.647426
1595.38224
440
6.231952
2742.05888
960
5.816498
5583.83808
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | American Zettler |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | Solar |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 140 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | DPST-NO (2 Form A) |
| Operate Time | 25 ms |
| Release Time | 25 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 86 Ohms |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Switching Voltage | 600VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | AZ2850-2A |
| Must Operate Voltage | 9 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 40 A |