
American Zettler
Product No:
AZ2850-2A-277AE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 40A 277V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.9585
8.9585
10
8.398
83.98
25
7.46472
186.618
40
7.09175
283.67
100
6.7184
671.84
300
5.971918
1791.5754
500
5.598692
2799.346
1000
5.225437
5225.437
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | American Zettler |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 58.9 mA |
| Coil Voltage | 277VAC |
| Contact Form | DPST-NO (2 Form A) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 4.7 kOhms |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Switching Voltage | 600VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | AZ2850-2A |
| Must Operate Voltage | 221.6 VAC |
| Must Release Voltage | 55.4 VAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| Contact Rating (Current) | 40 A |