
American Zettler
Product No:
AZ733W-2AE-24DE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 12A 24V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1065
3.1065
10
2.9146
29.146
25
2.59084
64.771
40
2.461212
98.44848
80
2.331538
186.52304
230
2.07253
476.6819
500
1.942978
971.489
1000
1.813455
1813.455
5000
1.748684
8743.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | American Zettler |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 33.3 mA |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | DPST-NO (2 Form A) |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 4 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class B |
| Coil Resistance | 720 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC, 250VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | AZ733W-2A |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 12 A |