
American Zettler
Product No:
AZ943-1AH-12DE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.76
0.76
10
0.7125
7.125
25
0.63308
15.827
50
0.60154
30.077
100
0.569905
56.9905
250
0.506616
126.654
500
0.474962
237.481
1000
0.443289
443.289
5000
0.427462
2137.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | American Zettler |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 30 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class B |
| Coil Resistance | 400 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | AZ943-1A |
| Must Operate Voltage | 9 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C |
| Contact Rating (Current) | 15 A |