
American Zettler
Product No:
AZ943-1CH-12DEF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
20
0.906775
18.1355
40
0.7657
30.628
80
0.725325
58.026
240
0.644774
154.74576
440
0.604485
265.9734
960
0.564186
541.61856
4900
0.544036
2665.7764
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | American Zettler |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 30 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 400 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | AZ943-1C |
| Must Operate Voltage | 9 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Contact Rating (Current) | 10 A |