
American Zettler
Product No:
AZSR143-1AE-12D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY EV CHRG SOLAR SPST 50A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.332
4.332
10
4.0584
40.584
25
3.60772
90.193
50
3.42741
171.3705
100
3.24691
324.691
250
2.886176
721.544
450
2.70579
1217.6055
950
2.525404
2399.1338
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | American Zettler |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | EV Charging, Solar |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 133.3 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 90 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | AZSR143 |
| Must Operate Voltage | 9 VDC |
| Must Release Voltage | 0.6 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 50 A |