
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72205U2151K501
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 240V 800A DISC 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.37905
3.7905
25
0.34656
8.664
100
0.257925
25.7925
250
0.233738
58.4345
500
0.193439
96.7195
1000
0.145074
145.074
2500
0.132981
332.4525
5000
0.124925
624.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 7.5J |
| Series | SNF AdvanceD |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 800 A |
| Maximum AC Volts | 150 V |
| Maximum DC Volts | 200 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | B72205U |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 264 V |
| Varistor Voltage (Min) | 216 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 240 V |
| Capacitance @ Frequency | 115 pF @ 1 kHz |