
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72207U2271K501
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 430V 1.75KA DISC 7MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.31255
3.1255
25
0.28576
7.144
100
0.2128
21.28
250
0.192812
48.203
500
0.159581
79.7905
1000
0.11969
119.69
2500
0.109716
274.29
5000
0.103066
515.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 27.5J |
| Series | SNF AdvanceD |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 1.75 kA |
| Maximum AC Volts | 275 V |
| Maximum DC Volts | 350 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | B72207U |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 473 V |
| Varistor Voltage (Min) | 387 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 430 V |
| Capacitance @ Frequency | 110 pF @ 1 kHz |