
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72210S0511K101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
VARISTOR 820V 2.5KA DISC 10MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7315
0.7315
10
0.6422
6.422
25
0.60306
15.0765
100
0.49229
49.229
250
0.457292
114.323
500
0.389177
194.5885
1000
0.311334
311.334
2500
0.28215
705.375
5000
0.262694
1313.47
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 55J |
| Series | StandarD |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 10mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 2.5 kA |
| Maximum AC Volts | 510 V |
| Maximum DC Volts | 670 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | B72210S |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 902 V |
| Varistor Voltage (Min) | 738 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 820 V |
| Capacitance @ Frequency | 140 pF @ 1 kHz |