
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72210S2551K502
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
10MM, 550VAC, 10%, ADVANCED
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.72105
7.2105
25
0.67754
16.9385
100
0.552995
55.2995
250
0.513646
128.4115
500
0.437152
218.576
1000
0.349714
349.714
2500
0.31693
792.325
5000
0.29508
1475.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 90J |
| Series | AdvanceD |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 10mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 3.5 kA |
| Maximum AC Volts | 550 V |
| Maximum DC Volts | 745 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | B72210S |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.001 kV |
| Varistor Voltage (Min) | 819 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 910 V |
| Capacitance @ Frequency | 120 pF @ 1 kHz |