
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72214P2461K101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 750V 6KA DISC 14MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.78945
7.8945
25
0.74936
18.734
100
0.615505
61.5505
250
0.575358
143.8395
500
0.50844
254.22
1000
0.401404
401.404
2500
0.374642
936.605
5000
0.355918
1779.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 200J |
| Series | AdvanceD MP |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 6 kA |
| Maximum AC Volts | 460 V |
| Maximum DC Volts | 615 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | B72214P |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 825 V |
| Varistor Voltage (Min) | 675 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 750 V |
| Capacitance @ Frequency | 320 pF @ 1 kHz |