
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72214Q0151K101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 240V 8KA RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.9614
9.614
25
0.91276
22.819
100
0.74993
74.993
250
0.700986
175.2465
500
0.619476
309.738
1000
0.48906
489.06
2500
0.456456
1141.14
5000
0.433628
2168.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 85J |
| Series | EnergetiQ |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 8 kA |
| Maximum AC Volts | 150 V |
| Maximum DC Volts | 200 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | B72214Q |
| Operating Temperature | -45°C ~ 105°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 264 V |
| Varistor Voltage (Min) | 216 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 240 V |
| Capacitance @ Frequency | 1100 pF @ 1 kHz |