
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72214Q0461K101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 750V 8KA DISC 14MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.292
1.292
10
1.1533
11.533
25
1.0944
27.36
100
0.89908
89.908
250
0.840446
210.1115
500
0.74271
371.355
1000
0.58635
586.35
2500
0.547257
1368.1425
5000
0.519897
2599.485
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 270J |
| Series | EnergetiQ |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 8 kA |
| Maximum AC Volts | 460 V |
| Maximum DC Volts | 615 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | B72214Q |
| Operating Temperature | -45°C ~ 105°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 825 V |
| Varistor Voltage (Min) | 675 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 750 V |
| Capacitance @ Frequency | 330 pF @ 1 kHz |