
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72214S0681K101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
VARISTOR 1.1KV 4.5KA DISC 14MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.836
0.836
10
0.73815
7.3815
25
0.6935
17.3375
100
0.56582
56.582
250
0.525616
131.404
500
0.447317
223.6585
1000
0.357856
357.856
2500
0.324311
810.7775
5000
0.301938
1509.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 140J |
| Series | StandarD |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 4.5 kA |
| Maximum AC Volts | 680 V |
| Maximum DC Volts | 895 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | B72214S |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.21 kV |
| Varistor Voltage (Min) | 990 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 1.1 kV |
| Capacitance @ Frequency | 180 pF @ 1 kHz |