
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72220P3551K502
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
20MM, 550VAC, 10%, SUPERIOR MP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4795
2.4795
5
2.3636
11.818
10
2.2458
22.458
50
1.81203
90.6015
100
1.53634
153.634
250
1.496896
374.224
500
1.260555
630.2775
1000
1.122682
1122.682
5000
0.984808
4924.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 490J |
| Series | Superior MP |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 20mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 10 kA |
| Maximum AC Volts | 550 V |
| Maximum DC Volts | 745 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | B72220P |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.001 kV |
| Varistor Voltage (Min) | 819 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 910 V |
| Capacitance @ Frequency | 550 pF @ 1 kHz |