
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72220S0102K101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
VARISTOR 1.8KV 6.5KA DISC 20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.584
2.584
10
2.32465
23.2465
25
2.19754
54.9385
100
1.90456
190.456
250
1.806862
451.7155
500
1.621289
810.6445
1000
1.367344
1367.344
2500
1.298973
3247.4325
5000
1.250143
6250.715
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 410J |
| Series | StandarD |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 20mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 6.5 kA |
| Maximum AC Volts | 1.1 kV |
| Maximum DC Volts | 1.465 kV |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | B72220S |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.98 kV |
| Varistor Voltage (Min) | 1.62 kV |
| Varistor Voltage (Typ) | 1.8 kV |
| Capacitance @ Frequency | 210 pF @ 1 kHz |