
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72240L0751K100
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 1.2KV 40KA SQU 37.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.136
14.136
10
12.98745
129.8745
25
12.44956
311.239
100
10.968985
1096.8985
250
10.430658
2607.6645
500
9.757716
4878.858
1000
8.950168
8950.168
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 1200J |
| Series | HighE |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Square 37.5mm, Formed Tabs |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 40 kA |
| Maximum AC Volts | 750 V |
| Maximum DC Volts | 970 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | B72240L |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.32 kV |
| Varistor Voltage (Min) | 1.08 kV |
| Varistor Voltage (Typ) | 1.2 kV |
| Capacitance @ Frequency | 1200 pF @ 1 kHz |