
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72440P5040S460
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 27V 1A 0201
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.29165
2.9165
25
0.25536
6.384
100
0.165205
16.5205
250
0.136724
34.181
500
0.109383
54.6915
1000
0.083856
83.856
2500
0.072922
182.305
5000
0.065626
328.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | - |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Product Status | Obsolete |
| Current - Surge | 1 A |
| Maximum AC Volts | 4 V |
| Maximum DC Volts | 5.5 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 34 V |
| Varistor Voltage (Min) | 20 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 27 V |
| Capacitance @ Frequency | 6 pF @ 1 MHz |