
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72440P5040S560
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 1A 0201
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
10
0.2812
2.812
25
0.25346
6.3365
100
0.17499
17.499
250
0.147364
36.841
500
0.119738
59.869
1000
0.092112
92.112
2500
0.082897
207.2425
5000
0.078299
391.495
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | - |
| Series | Low Clamping Voltage |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 1 A |
| Maximum AC Volts | 4 V |
| Maximum DC Volts | 5.5 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Varistor Voltage (Max) | 17 V |
| Varistor Voltage (Min) | 9 V |
| Capacitance @ Frequency | 15 pF @ 1 MHz |