
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72500E8140S160
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 28V 5A 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.34105
3.4105
25
0.3078
7.695
100
0.21261
21.261
250
0.179018
44.7545
500
0.145445
72.7225
1000
0.111882
111.882
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 0.03J |
| Series | Automotive, AEC-Q200, E |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 5 A |
| Maximum AC Volts | 14 V |
| Maximum DC Volts | 16 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 33.6 V |
| Varistor Voltage (Min) | 22.4 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 28 V |
| Capacitance @ Frequency | 30 pF @ 1 MHz |